Stupně odolnosti a voděodolnosti svítilen

20.12.2013 | Autor:

Stupeň krytí, označovaný jako IPX označuje odolnost jakýchkoliv elektronických zařízení proti nebezpečnému dotyku a vniknutí cizích těles nebo vody. Podle anglického ingress protection se označuje IP kódem (definovaným mezinárodním standardem IEC 60529).
První část kódu udává ochranu před vniknutím cizích předmětů a prachu, druhá před vniknutím vody. Nejvyšším stupněm ochrany je IP68.

stupeň ochrany

před vniknutím cizích předmětů

IP 0x bez ochrany
IP 1x proti vniku velkých předmětů o průměru 50mm. Tyto předměty by neměly plně vniknout do elektrospotřebiče
IP 2x (IPxxB) proti vniku malých předmětů o průměru 12,5mm
IP 3x proti vniku drobných předmětů 2,5mm.
IP 4x (IPxxD) proti vniku velmi drobných předmětů 1mm.
IP 5x proti vniku prachu částečně, občasné prachové částice nemají vliv na funkčnost a bezpečnost zařízení
IP 6x proti vniku prachu úplně, částečné vacuum 20mbar uvnitř zařízení (Mají všechny svítilny Magicshine)

Stupně odolnosti a voděodolnosti svítilen a čelovek Magicshine.

Stupeň ochrany před vniknutím cizích předmětů ukazuje, jak je svítilna odolná proti prašnému nebo naopak bahnitému prostředí. Pokud má světlo stupeň IP6x, je zcela odolné proti průniku prachu.
stupeň ochranyproti vniknutí vody
IP x0 bez ochrany
IP x1 Svítilna je chráněná proti padající vodě při ekvivalentu deště 3–5 mm padající vody za minutu po dobu 10 minut. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze.
IP x2 Svítilna je chráněná proti padající vodě, když je přístroj v poloze 15 stupňů. Stejné jako IPx1, jen s rozdílem, že jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněná o 15° v každé poloze od normální provozní polohy.
IP x3 Svítilna má ochranu proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu 5 minut.
IP x4 Ochrana proti stříkající vodě. Stejné jako u IPx3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech. (Minimum pro všechna uvedená světla Magicshine)
IP x5 Ochrana proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x6 Přístroj je chráněn proti vlnobití. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x7 Svítilna má ochranu proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
IP x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení. (Potápěčské svítilny Magicshine do 100m)
Zdroj charakteristik: Isisco.ie.

Stránky Magicshine.cz používají cookies ke sběru anonymních statistik. V pořádku Další informace