Noční sněžnicový výstup s čelovkami Magicshine MJ-880 na Smrk v Beskydech

1.1.2012 | Autor:

Letošní zima konečně ve větší míře udeřila, tak jsme nemohli odolat a vydali jsme se na noční výstup se sněžnicemi na vrcholu Smrk v Beskydech. Jako osvětlení jsme při této akci zároveň testovali nejnovější čelovku Magicshine MJ-880. Naším plánem bylo i na vrcholu přespat. Což se i tak stalo.

Abychom vyzkoušeli vhodnost použití světla Magicshine MJ-880 i pro noční výstup se sněžnicemi, schválně jsme vybírali volný terén, aby se ukázalo, zda síla svitu čelovky bude dostačující pro odhalení případných nerovností. Vzhledem k tomu, že světlo Magicshine MJ-880 poskytuje na nejvyšší režim 2200LM, nebyl s tímto žádný problém. Pro normální pohyb stačil nejslabší režim, který sám o sobě svítí mnohem více než nejsilnější režim běžných čelovek. Pokud jsme potřebovali vidět víc, přepli jsme na nejsilnější režim a světlo Magicsine MJ-880 ukázalo svou drtivou sílu, kdy osvítilo do bíla i vzdálenější místa a les nám bez nadsázky připadal jak za dne. S výstupem se sněžnicemi jsme proto neměli žádný problém. Ani jsme nemuseli pro orientaci používat naši GPS, protože vzdálenost dosvitu světla Magicshine MJ-880 byla tak daleká, že jsme se mohli v terénu orientovat pohodlně i vlastníma očima.

Srovnání čelovky Black Diamond Spot s Magicshine MJ-880

Black Diamond Spot - maximální režim
Obyčejná čelovka
Nikon D300, F8, 2s, ISO 200, 18mm

 

Magicshine MJ-880 - maximální režim
Magicshine MJ-880
Nikon D300, F8, 2s, ISO 200, 18mm


Teploty při výstupu na sněžnicích a hlavně pak na vrcholu dosahovaly až -12 °C. Proto jsme mohli vyzkoušet, jak si poradí světlo Magicshine MJ-880 i s nižšími teplotami. Zároveň nás zajímala i výdrž samotného battery packu při této teplotě. Battery pack jsme měli umístěný v náprsní kapse normální tenké membránové bundě nijak izolované od venkovního prostřední. Výstup na vrchol i s fotografováním nám trval ke 4 hodinám. Světlo jsme používali hlavně na nejnižší režim a na přísvit v obtížnějších pasážích režim maximální. Výsledkem bylo modrý stav indikace stavu nabití, který značí 40 – 70% zbylé kapacity battery packu. Což odpovídalo i našemu předpokladu.

Dále nás na světle Magicshine MJ-880 zajímal rozptyl světelného toku, protože čelovka je osazena dvěmi diodami XM-L. Ukázalo se, že optika, která je ve světle, perfektně využívá sílu diod a poskytuje daleký dosvit a zároveň zachovává i široký rozptyl světla, takže není problém i s osvícením blízkých periferních cílů.

Při použití světla Magicshine MJ-880 jako čelovky pro noční výstup/sestup na sněžnicích nám světlo poskytlo neocenitelného parťáka pro noční aktivity i tohoto druhu. Na fotkách níže se sami můžete přesvědčit o síle světla MJ-880. S touto čelovkou se i drsnější aktivity v noci stávají přístupnější, a přináší nový rozměr pro pohyb zasněženým volným terénem.

Stránky Magicshine.cz používají cookies ke sběru anonymních statistik. V pořádku Další informace