Jak se vybavit na 7 denní přechod pohoří

7.2.2014 | Autor: Jana Przeczková

Batoh

Velikost batohu záleží na množství věcí, obvyklá velikost je nad 65 litrů. Na batohu se nevyplatí šetřit, je potřeba mít kvalitní zádový systém a kvalitní materiály, aby se vám cestou nepotrhal. Můj výběr padl na Lowe Alpine Appalachian, který má příjemnou cenu na rozdíl od dnešních předražených batohů typu Osprey nebo Deuter a má vše co na batohu vyžaduji. Boční kapsičky na zip, boční kapsičky na vodu, objem 65-85 litrů. Věci do batohu vždy balíme nejdříve do sáčku nebo igelitové tašky, pak až skládáme do batohu. Nikdy nevíte, kdy a kde můžete promoknout naskrz a nepromokavý povrch batohu opravdu nevydrží věčně, navíc se s opotřebovaností a stářím batohu tato vlastnost snižuje.

Jak se připravit na sedmi denní přechod hřebenovky. Rady a tipy.

Stan

Stan je opět potřeba mít kvalitní, já dávám přednost české značce Jurek. Je důležité, aby se ve stanu dalo „hnout“. Mějte na mysli, že při stálém dešti se v něm budete balit a třeba i vařit.

Spacák

Při výběru spacáku se setkáme se třemi pojmy, které je nutné pro srozumnění objastnit. Jsou to teplotní limity nazývané jako Extrém, Limit a Komfort. Nejprve je nutné uvést, že každý člověk, ať už muž nebo žena, mají svůj individuální přístup k příjemné teplotně ke spaní a jinak snáší různé teploty. Obecně ale hodnotu Extrému nikdy nebereme vážně a nesmí být pro nás rozhodující. Je to teplota, kdy již dochází k podchlazení organismu. Teplota limitu by měla být běžnou teplotou pro muže, zatímco komfort zase pro ženy. Já zásadně i do letních hor typu rumunských Karpat nebo i třeba Korsiky beru třísezonní spacák a podle venkovní teploty se do něj obléknu. V teplejších oblastech jako je třeba Albánie stačí spát ve spodním prádle. V Rumunsku nebo Norsku třeba spím v podvlíkačkách a triku s dlouhým rukávem. Občas je nutné také spát v čepce nebo šátku na hlavě a to i v létě! Letní noci v horách opravdu nejsou nejteplejší!

Oblečení

Oblečení vybírám podle oblasti kam jedu. Obvykle s sebou mívám 2 trika, kraťasy, dlouhé kalhoty, mikiny (obvykle 2, jednu tenčí na nošení při chladnějším počasí a druhou spíše na zahřátí), windstoperovou bundu a občas s sebou beru i goretexovou bundu. Jako pláštěnku používám typ velblouda opět od Jurka. S oblečením by se to nemělo přehánět, mějte na mysli, že jej celých 7 dní potáhnete na zádech a proto je potřeba jej minimalizovat na to co budete určitě potřebovat.

Gore-tex ano či ne?

V nedávných dobách se rozmohlo oblečení typu gore-tex, tedy z nepromokavých materiálů. Taky jsem kdysi bývala jeho skalním příznivcem, ale po určité době jsem se vrátila zpět k pláštěnce. Proč? Toto oblečení je určitě pohodlné, hlavně při chůzi. Nemotá se vám pod nohama jako pláštěnka, která je docela nepohodlná hlavně ve větru. Ale musíte vzít na vědomí, že i když dáte pláštěnku na batoh, tak zádový systém vám proprší skrz naskrz, což pokud mluvíme o přechodu pohoří, kde nemáte možnost batoh usušit, tak ho většinou vysušíte až doma. Navíc já batoh mívám ve stanu, nikoliv v předsíňce a s mokrým batohem to není moc příjemné. Totéž platí o mokrém goretexovém oblečení, které s sebou do stanu vzít musíte a pokud trvaleji prší, tak usušit jej je téměř nemožné. Navíc co se nepromokavosti týče, tak toto oblečení je sice nepromokavé zvenku, ale i zevnitř. A pokud se v některém obchodě dozvíte, že oblečení „dýchá“, tak možná když stojíte a nic neděláte tak jo. V případě, že jdete nebo stoupáte, toto „dýchání“ oblečení je naprosto nedostačující a počítejte s tím, že budete mokří nejen zvenku ale i zevnitř. Právě kvůli těmto negativním věcem, které jsem zde popsala jsem raději přešla na pláštěnku typu velbloud, která spolehlivě zakryje nejen vás, ale i váš batoh. A aby si každý mohl vybrat, tak i zde uvedu pár negativ. Nasazování batohu při této pláštěnce chce trochu umu, ale když se naučíte jak se do toho nasoukat, tak zde není vážný problém. Jako problém bych spíše viděla to, že pláštěnka se vám trochu motá pod nohama, hlavně když jdete do kopce, taky se větru vás dokáže občas pořádně vyšlehat. Na rozdíl od gore-texu, ale více dýchá, já obvykle pod ní nosím třeba jen triko nebo tenčí mikinu, záleží na okolní teplotě. Jelikož pláštěnka nesahá až po zem, ale obvykle končí někde těsně pod koleny, tak berte na vědomí, že buď vám trochu zmoknou nohavice (pozor aby při trvalejším dešti nenamokly i ponožky a hlavně boty!!!), tento problém, ale dokážou vyřešit návleky, které tuto kritickou oblast pokryjí.

Hygiena

Zastávám názor, že když jde člověk do hor, tak by si měl vystačit s tím co tam je a nenosit a neznečišťovat zdejší přírodu moderními vymoženostmi. Jedinou „hygienu“ kterou nosím je zubní pasta. Těch 7 dní se rozhodně dá přežít bez mýdla nebo jaru a přírodě tím určitě pomůžete. Na hrnce, třeba i trochu od mastnoty jsou nejlepším čistidlem bahýnko ze dna řeky nebo potůčku s jemným kamením.

Jídlo

Skladné a vydatné, obvykle těstoviny, sojové maso s bramborovou kaší v prášku, neuškodí nějaký česnek nebo cibule, případně trochu koření (ideální nádoby na koření jsou malé lahvičky od umělého sladidla (sacharinu). Na snídani můžou být ovesné kaše, müsli. Na svačinu pak nějaké tyčinky, chleba, paštiky, salám, sýr.

Další vybavení

Zde uvedu jen heslovitě: nůž, lékárnička, příbor, sluneční brýle, krém na opalování (s co nejvyšším faktorem, obvykle nosívám 50), pokrývka hlavy, trekové hole, sandály, čelovka.

Stránky Magicshine.cz používají cookies ke sběru anonymních statistik. V pořádku Další informace