Horolezecká etika pro nováčky a na co dát pozor, než vylezete na stěnu

1.2.2014 | Autor: Zdeněk Khás

Slíbil jsem, že napíšu nějaký článek o lezení pro ty co by chtěli s lezením začít. Budu se tedy snažit upozornit hlavně na chyby, které vídám neustále kolem sebe. Předesílám, že tento článek bude možná pro někoho soubor teoretických žvástů, ale pokud jen jednomu z vás, kdo si přečte tyto řádky, ušetří spoustu nepříjemných dní strávených v nemocnici, pak věřte, že následující slova splnila svůj účel.

Začnu poněkud od lesa. Pro mě je lezení spojeno s pobytem v přírodě, je to součást povahy a životního stylu. Lezení se stalo módním sportem, který může dnes dělat každý a podle toho to tak bohužel vypadá. Lidi chodí na stěnu s lanem za krkem nebo přes batoh, s lezečkama přicvaknutýma karabinou k batohu aby bylo vidět, že oni jsou ti horolezci. Pojem jako horolezecká etika se už dávno nenosí. Že kdysi platilo, co si pod skálu přinesu – to si zase odnesu a nestrkám bordel pod kameny, o volném pohazování odpadků radši ani nemluvím. Když jdu lézt na skálu tak tam neřvu jak na fotbale o tom, že mám vše v batohu a neprojevuji se jako debil co potřebuje, aby všichni v MHD nebo na cestě viděli, že zrovna já jsem ten PAN horolezec. Docela pěkný články jsou zde. Doporučuju projít VŠECHNY odkazy v levém menu.

Spousta železa a matroše na horolezení, slaňování, jištění, speleo atd.

Než někam vyrazíte, pročtěte si lezeckého průvodce. Najdete tam spoustu užitečných informací. Například kdy se může v dané oblasti lézt (někde bývá lezení omezeno kvůli rostlinám nebo ptákům a nedodržování těchto pravidel může vést k zákazu lezení v oblasti pro všechny!!!). Dozvíte se, že na pískovcových skalách se neleze několik dní po dešti (protože je pískovec měkčí a krom toho že se skála víc ničí, nemusí jištění tak dobře držet). Že ve většině pískovcových oblastí se nesmí lézt s magnéziem a používat friendy, čoky ,vklíněnce a další. Chci jen říct, že lezení není jen o tom koupit si vybavení a jít se někam placatit. Chcete-li lézt, měli byste dodržovat spoustu dalších pravidel, které k tomu přirozeně patří, i když na první pohled nemusí být vidět. Přírodu máme jen jednu tak si ji chraňme.

Hurá, dostáváme se k lezení. Zatím teda aspoň teoreticky. Doporučuji na začátek, pokud znáte někoho zkušenějšího, začněte s ním, ale POZOR!!!, pravidlo č. 1. NIČEMU BEZHLAVĚ NEVĚŘTE!!! Dívejte se, kolem sebe, ptejte se PROČ to tak dotyčný dělá. Nejlépe se přihlaste na nějaký intenzivní kurz s instruktorem (i tam platí pravidlo č. 1).

Dnes je totiž doba certifikátů, což ale neznamená, že ten kdo si udělá za víkend fofr instruktora a má certifikát, umí lézt a zná metodiku lezení!!! Když vám někdo řekne: „To je v pohodě už to tak dělám dvacet let“, neznamená to, že to těch dvacet let nedělá blbě! První důležitá věc je najděte si spolehlivého parťáka, kterému důvěřujete, který se bude při jištění věnovat výhradně jištění. Ono se dá totiž při lezení docela snadno pěkně zramovat a ne zřídka i zabít a to i na umělé stěně v tělocvičně.

Až vám zůstane z ničeho nic v ruce chyt a vy skončíte na zemi, těžko se pak bude jističovi vysvětlovat, že se zrovna koukal na babu, co leze tu cestu vedle, zatím co vy budete mít zlomenou páteř rozdrcený paty a pokud neskončíte po zbytek života na vozíku budete se z toho dost dlouho dostávat. Názorný příklad je v pěkném videu. Že se tak opravdu děje, je vidět v závěru videa.

Základní vybavení je sedací úvazek tzv. sedák. Pravděpodobně budete potřebovat i lano a alespoň jednu karabinu s označením HMS. Podle toho jestli polezete na skalkách nebo v horách se pak odvíjí další parametry. Na lezení se používá tzv. dynamické lano. Více o lanech najdete v následujícím odkazu zde.

Základní vybavení na lezení po přírodní i umělé stěně.

Lana jsou ještě statická, ty se taky používají při horolezectví, ale k trochu jiným účelům. Jistící pomůcku si vybírejte podle toho, co vám vyhovuje. Každému sedne něco jiného. Při výběru volte jistítko, se kterým se dá i slaňovat na dvou lanech. Každý výrobek má návod, kde je vyobrazeno jak ho správně používat. Takzvaná osma je slaňovací pomůcka nikoli jistící! I když se osmou samozřejmě jistit dá. Výhodou při lezení jsou lezecké boty. Lezeček je spousta druhů, mají různé materiály na různé povrchy.

Další harampádí jako spousta karabin, friendy, čoky, abalaky, hexentry, stopery, jumary, kladivo, skoby, expresky, smyčky, žebříčky a jiné železářství budete možná potřebovat až za nějaký čas, podle toho jak a kde polezete. O vybavení si nejlépe počtete zde.

Trénink

Už samotné lezení je tréninkem. Čím častěji se lezení budete věnovat, tím rychleji a lepší uvidíte výsledky. Nezapomínejte ale i na dny odpočinku protože když si natáhnete nebo natrhnete šlachu či svalový úpon, tak si pár měsíců na chyt ani nešáhnete.

Pro ty, co si teď prohlíží své bicepsy, jen podotknu, že zrovna o těchto svalech to až tak není. Při lezení je potřeba spolupráce celého těla, zejména nohou, břicha, zad, svalů prstů (předloktí) a zápěstí. Trénink je dobré rozdělit na silový a vytrvalostní. Při vytrvalostním lezete cesty lehčích obtížností, ale vícekrát za sebou bez odpočinku. Při silovém tréninku pak zase zkoušíte vylézt co nejtěžší obtížnost. Každý si musí najít svůj trénink, podle dovedností a fyzické konstituce. Více o trénování zde.

Pokud jste prošli nějakým seriózním výcvikem a už tušíte něco o tom jak má lezení vypadat a co se při tom děje, již zvládáte navázání se na lano, už jste si koupili spoustu krámů a cinkátek a jste celí nedočkaví, kdy už se vydáte někam za lezením, tak vám nebrání nic v tom, abyste vyrazili.

Betonová venkovní lezecká stěna u Olympie. Jak začít s tréningem.

Než ale začnete, doporučuji, aby před každým lezením jistič zkontroloval lezce, jestli má správně  zapnutý sedák a navázaný uzel, lezec pak zkontroluje jističe, zdali má správně založené jistítko. Po vzájemné kontrole následují povely. Jistič řekne „jistím“, lezec pak „lezu“. Jistič ale začíná skutečně jistit, až lezec cvakne první jištění. Do té doby stojí jistič ve vhodné pozici pod lezcem a při případném pádu lezce mu chytá hlavu a záda, aby nedošlo k vážnému zranění (v případě, že lezec leze a cvaká postupové jištění). Při jištění s horním jištěním (top rope) samozřejmě jistič jistí od okamžiku vzájemné kontroly. Poslední dobou vídám "novinku" že si prvolezec přehodí lano přes rameno a leze. Nevím, odkud ta kravina pochází, ale jsou známé případy kdy při nečekaném pádu, ke kterému došlo právě před cvaknutím onoho prvního jištění, se lezec do lana zamotal a omotané lano kolem krku ho skoro uškrtilo. Na tuto "inovaci" raději hned ve svém zájmu zapomeňte.

Důležité je znát povely při lezení. Doporučuju při povelech oslovovat jménem. Často totiž dochází k situacím, že slyšíte nějaký povel, který nemusí být určen pro vás. No, a když třeba na povel "zruš" vyndáte lano z jistítka, může se stát, že vám parťák v zápětí přiletí k nohám, protože mu tzv. "došlo" (došla síla) a neudržel se. To osudové "zruš" co jste slyšeli, bylo na někoho jistícího kousek od vás. Osobně jsem toto zažil v Tatrách při lezení s nováčky, co byli na kurzu. Díky oslovení jménem nedošlo tenkrát k tragédii.

Při samotném lezení se cvaká postupové jištění. Více o taktice si přečtěte zde.

Musíte také vědět, jak správně expresku cvaknout. Protože pokud ji cvaknete špatně, dost pravděpodobně skončíte na zemi, cvaknete-li špatně některou z prvních. Pro ty co nevidí rozdíl na obrázku: když cvaknete expresku která visí volně dolů a není nijak překroucená, MUSÍ lano cvaknuté do karabiny vycházet z karabiny přímo k vám (levá část středu obrázku). Pokud máte na výběr jak jištění cvaknout, pak se cvaká tak, aby zámek karabiny byl nejlépe opačným směrem, než je plánovaný směr postupu (pravá část středu obrázku). Délka jištění se volí tak, aby při pádu nedošlo k nárazu karabiny na nějaký výstupek či hranu, kde by byla v kritickém momentu zatížena na lom (horní část obrázku).
Metoda cvakání expresek. Zdroj http://stand-art.webnode.cz/products/cvakani-expresek/ 

Další velká chyba kterou je vidět dost často při jištění je, že jistič stojí daleko od stěny. Dva, tři, pět, xx metrů. V případě pádu prvolezce dojde totiž k tomu, že padající prvolezec vás potáhne ke stěně. To znamená, že čím dál stojíte, o to spadne lezec níž. V případě, že stojíte tři metry od stěny a lezec vám spadne ze tří metrů, byť bude mít cvaknutou expresku tak spadne na zem, respektive pod zem protože lano bude mít prokluz a vaše reakce bude taky opožděná!!!

O lezení by se dalo psát a psát a hodně toho už napsáno bylo.Pokud vás tento sport láká, zjišťujte seriózní informace dříve než se vydáte na stěnu. Pokud něco nevíte, zeptejte se. Nezapomínejte ale na pravidlo č. 1 a používejte zdravý rozum!

Užitečné info najdete třeba zde a zde.

Přeji samé šťastné návraty :-)

 

Stránky Magicshine.cz používají cookies ke sběru anonymních statistik. V pořádku Další informace