Expedice Kačna jama Reka exploration 2011

20.9.2011 | Autor:

Již druhým rokem jsme se nepřímo sponzorsky účastnili expedice Kačna jama Reka exploration 2011 (viz oficiální stránky organizátora expedice ZO 6-19 Plánivy), kde jsme naše světla Magichine zapůjčili skupině Kahan, která se akce účastnila a do které někteří z teamu Magicshine také patří. Vlivem zdravotních problémů, jsme na expedici Kačna jama Reka exploration 2011 dorazili v menším počtu.

Vzhledem k tomu, že nejsme ani lezci komínů ani potápěči, zapojili jsme do expedice Kačna jama jako nositelé vybavení. Byli jsme součástí vystrojovacího týmu, v němž jsme strávili v podzemí 3 noci (téměř 70 hodin). Našim hlavním úkolem bylo pomáhat v nošení nejdůležitějšího materiálu a vybavení co nejdál. Bohužel se nám nepodařilo dosáhnout plánovaného 4. bivaku a z časových důvodů jsme naši pouť v jeskyni Kačna jama zakončili před závěrečným několikametrovým srázem k 1. jezírku na cestě do 4. bivaku.

Vlivem dlouhého pobytu v podzemí jsme mohli opět využít předností světel Magicshine. Mezi sponzorsky zapůjčené světla skupině Kahan pro expedici Kačna jama Reka exploration 2011 byly sady Magicshine Speleo set 2400LM, které se skládají z následující čelovky a svítilny:

Magicshine MJ-816e 1800LM

Světlo Magicshine MJ-816e bylo pomocí speciálního úchytu na helmu použito jako čelovka. Vzhledem k plynulé regulaci intezity světla a výběru použití diod (2 x Cree XP-G s matnou rozptylkou a výkonnou diodou CREE XM-L T6) jsme mohli mít na hlavě jak extrémní světlo s dalekým dosvitem, tak i světýlko, kterým v případě potřeby bylo možné svítit jen pod nohy, tak aby neoslňovalo ostatní členy ve skupině. Toto jedno světlo jsme tak mohli použít pro všechny potřeby jeskynáře, které nás potkaly při expedici Kačna jama Reka exploration 2011 a to i jako nouzové světlo, protože na nejslabší režim dokáže v kuse svítit 5 dní - naštěstí k takové události nedošlo.

Detail produktu Magicshine MJ-816e 1800LM

Magicshine MJ-810E 1000LM

Ruční, do 100m vodotěsná svítilna s jednou diodou Cree XM-L Magicshine MJ-810E jsme v naší výstroji požívali jako 2. světlo do ruky. Vlivem vysoké odolnosti svítilny a její vodotěsnoti jsme ji mohli nosit v malém vaku přímo na sedáku a nemuseli jsme se obávat o její poškození. Svítilna díky své jedné diodě Cree XM-L se svítivostí 1000LM nám byla schopná osvítit i ty temné kouty, které byly běžnými světly nedosažitelné.

Detail produktu Magicshine MJ-810 1000LM

Hodnocení světel samotnými účastníky expedice Kačna jama Reka exploration 2011

Robert: "Nejdřív jsem si myslel, že mi trošku větší rozměry MJ-816-tky budou na helmě vadit, ale při nasazení helmy jsem o ní jakoby nevěděl. Čelovku jsem mohl pohodlně ovládat tlačítkem vzadu na helmě. Velice jsem ocenil univerzálnost světla, její dosvit a příjemný rozptyl. Ruční svítilnu MJ-810E jsem používal hlavně při prohlížení si obrovských prostor Kačny. Na světle se mi líbila její odolnost a i při jejích malých rozměrech nečekaně daleký dosvit, se kterým jsem se mohl koukat do jinak nedosažitelných prostor."

Jirka: "Světla Magicshine znám už delší dobu a byl jsem rád, že jsem je mohl opět použít. Při vzpomínkách na bludičky co jsem dřív do podzemí nosíval, bych světla Magicshine už nedal z ruky. V Kačně mě světla Magicshine, jako i všude jinde, nezklamaly a ani jednou se nestalo, že bych s nimy špatně viděl - spíš naopak jsem světla musel stlumovat, abych neoslňoval ostatní."

Stránky Magicshine.cz používají cookies ke sběru anonymních statistik. V pořádku Další informace